Mergaitė kvepianti alyvų žiedais

Man tai buvo gan ankstus rytas, nes per vasaros atostogas atpratau keltis pagal žadintuvą. Stovėjau stotelėje laukdamas savo autobuso ir ramiai rūkiau cigaretę. Žiūrėjau į pradėjusius geltonuoti medžių lapus, kurie išduoda apie ką tik pasibaigusią vasarą, klausiausi paukščių čiulbėjimo ir visu kūnu jaučiau malonią ryto gaivą. Šią savaitę sinoptikai žadėjo puikius orus ir tai džiugina, nes dar taip nesinori paleisti tos trumpos vasaros.

Štai ir mano lauktas autobusas, kuris nerangiai prisiparkavo prie šaligatvio, tarsi ir jis jaustų pirmadienio ryto naštą. Aš sutryniau cigaretės filtrą į šiukšliadėžės kraštą. Durys atsivėrė ir lėtu žingsniu įlipau į autobuso saloną. Tuo tarpu mano dešinioji ranka, senu įpratimu, įlindo į dešinę džinsų kišenę ieškoti kramtomos gumos. Aš apsidairiau ir pustuščio autobuso gale radau potencialią sėdėjimo vietą. Įsimečiau mažytę mėtinę kramtomą gumą į burną ir pradėjau judėti link savo rytinės meditacijos vietos. Akis užkliuvo už geltono komposterio, tačiau jis man nebuvo aktualus, nes dar visą mėnesį mano elektroninis bilietas nekels rūpesčių dėl važinėjimo viešuoju transportu.

Įsitaisiau šalia lango. Kaip ir kiti šio autobuso bendruomenės nariai, nekėliau jokių papildomų garsų, tik klausiausi autobuso variklio gaudesio ir žiūrėjau į pro šalį bėgantį vaizdą. Po truputį į galvą pradeda plaukti mintys, kurias karts nuo karto pertraukia su lyg kiekviena stotele atsidarančios autobuso durys. Aš tik sekundę pasižiūriu į naujus keleivius ir toliau grįžtu į savo pasaulį.

„Dar du metai“, – pagalvojau aš gniauždamas naują storą sąsiuvinį, kuriame rašysiu šios dienos paskaitų diktantą. Pasiėmiau tik vieną sąsiuvinį, nes buvo pirmoji mokslo metų diena ir nemaniau, kad šiandien paskaitos vyks labai rimtai. Vat kas iš tikro vyks rimtai, tai vasaros nuotykių aptarinėjimas su grupiokais. Vėl kartu rūkysim ir žvengsim iš visokių nesąmonių. Staiga mintis pasikeitė ir priminė apie tai, kad stotelėje surūkiau paskutinę cigaretę. Reikia būtinai išlipti viena stotele anksčiau ir nusipirkti, nes šalia kolegijos nėra kiosko. Iš kitų kaulyti, o dar pačią pirmą dieną, tikrai nesinori.

Tada vėl nusiraminau ir įbedžiau akis kažkur į tolį. Kas manęs laukia šiais metais? O dar baisesnė mintis – kas manęs laukia po paskutinių dviejų metų? Ateitis tokia miglota ir gąsdinanti. Ar man pavyks rasti gerą darbą? O gal teks emigruoti? O jei tapsiu bedarbiu ir toliau sėdėsiu savo tėvams ant sprando? Juk darbuotojų be patirties niekam nereikia. „Ne ne“, – pasipurčiau aš, nuvydamas tas neramias mintis ir pabandžiau save paguosti. Juk gali atsitikti ir taip, kad man pasiseks. Mokausi pakankamai gerai, esu atsakingas, o tokių žmonių reikia pasauliui. Rasiu gerą darbą, nusipirksiu gražią mašiną, sutiksiu savo būsimą žmoną ir gyvenimas bus puikus. Viskas tik prieš akis.

Autobuso durys vėl atsidarė ir į vidų pradėjo plūsti nauja žmonių banga. Aš, kaip visada, sekundei užmečiau į juos žvilgsnį ir jau norėjau nusisukti, kai pajutau, kad nebegaliu to padaryti. Akys visu šimtu procentų susifokusavo ties JA. Per kūną perbėgo šiurpuliukai, o galva visiškai atsivalė nuo prieš tai buvusių minčių. Ten, autobuso priekyje, stovėjo nerealiai graži panelė. Kadangi visos sėdimos vietos jau buvo užimtos, ji stovėjo kaire ranka įsikibusi į geltoną turėklą ir žiūrėjo pro langą. Tačiau ji nebuvo rami, vis žvilgčiojo į savo telefoną. Tik kažkodėl numanau, kad ji tikėjosi ne žinutės, o stebėjo laiką – turbūt kažkur skubėjo.

Nužvelgiau ją atidžiau. Panelė buvo apsirengusi gan griežtu stiliumi, turbūt dirbo kokiame banke, o jos rankinė pakankamai didelė, kad į ją tilptų darbo dokumentai. Nors jos bateliai nebuvo aukštakulniai ir labiau pritaikyti patogumui nei grožiui, jie vis tiek atrodė dailiai. Šviesios pėdkelnės išryškino jos kojų švelnumą, o sijonas siekiantis kelius tiek stiliumi tiek ir spalva puikiai derėjo prie jos švarkelio. Buvo atsegtos dvi viršutinės šviesių žydrų marškinių sagos ir tai leido jai lengviau kvėpuoti, nes autobuse buvo pakankamai tvanku. Jos tamsūs rudi plaukai, kuriuose žaidė saulės spinduliai, nebuvo surišti, tačiau labai kruopščiai sušukuoti ir gražiai nugulė ant jos pečių. O veidas... Jos veidas buvo tyresnis už paties angelo ir gražesnis už bet kokios manekenės, matytos ant reklaminių stendų. Kadangi ji buvo gan kukliai pasidažiusi, išryškėjo jos jaunatviškumas ir drąsiai galėčiau teigti, kad ji buvo maždaug mano amžiaus. Akių spalvos iš taip toli nemačiau, tačiau taip norėjau į ją pažiūrėti iš arčiau – taip arti, kad galėčiau pajusti jos kvepalus, kuriais ji paryškino savo charakterį.

Suvokiau, kad man liko nebe tolimas kelias, tad laiko liko visai nedaug. Reikia kažką daryti dabar arba amžiams prarasiu galimybę su ja susipažinti. Tad porą kartų giliai įkvėpiau ir atsistojau. Kadangi autobusas jau buvo apypilnis, prasiiriau pro kelis žmones naudodamas žodelį „atsiprašau“ ir užtikrintai artėjau link jos. „Svajonė jau beveik ranka pasiekiama“, – mintyse pasišaipiau pats iš savęs. Panelė vis dar žiūrėjo pro langą ir į mane nekreipė nė menkiausio dėmesio. Štai aš atsidūriau šalia jos ir tariau:
– Atsiprašau.

Ji atsisuko ir pagaliau galėjau pamatyti jos gražias rudas akis. Ji už mane šiek tiek žemesnė ir tai man kažkodėl suteikė daugiau pasitikėjimo savimi. Ji sutriko dėl šios situacijos, nes gal panoraminiu žvilgsniu matė, kad kažkas veržiasi į autobuso priekį ir kadangi ji stovėjo visiškai šone, nemanė, kad kažkam kliudė praeiti. Dar po sekundės ji suprato, kad kreipiuosi būtent į ją, nes nebeišvydo mano ketinimo judėti toliau. Todėl man atsakė trumpučiu:

– Taip?
– Man iškilo tokia problemėlė, – tariau aš, – ir gal jūs galėtumėte man padėti?

Ji sutriko dar labiau ir truputį pakreipė galvą į šoną sukoncentruodama visą dėmesį į mane. Ji atrodė labai žaviai.

– Taip? – pakartojo ji.
– Matote, – tęsiau aš, – ieškojau rimtos priežasties jus užkalbinti ir man nelabai sekasi, tada pagalvojau, kadangi tai susiję su jumis, tai gal jūs man ir padėsite?

Dabaaar jau padėtis pasikeitė. Panelė suprato kame reikalas, primerkė savo žavias akutes, o veide atsirado gudri šypsenėlė. Bet jos susidomėjimas niekur nedingo, tad įsijungė į mano pradėtą žaidimą:

– Ane? – tarė ji su ironija truputį pakeitusi balso toną. – Matau, kad jūsų problema tikrai rimta, todėl pirmiausiai reikėtų ją išnagrinėti. Pavyzdžiui, išsiaiškinti, ko-dėl jums taip reikėjo mane užkalbinti.

Jos balsas buvo toks pat žavus kaip ir ji pati. Atsiradusi žaisminga nuotaika išblaškė mus abu, tad nutariau paaštrinti situaciją: – Matote, mano smegenys įsitikinusios, kad nieko gražesnio už jus nėra matę ir supratau, kad jei neužkalbinsiu jūsų, padarysiu didžiausią gyvenime klaidą.

Šį kartą jos gudrią šypseną pakeitė miela kukli šypsenėlė. Ji nustelbė žvilgsnį žemyn, plaukų sruogą dešine ranka nubraukė už ausies, atidengdama brangų auksinį auskarą, o atsakymas apsiribojo trumpučiu:
– Ačiū.

Man patiko jos reakcija, nes nejutau jokio priešiškumo. Tad galėjau ją spausti toliau:
– Ar galėčiau paklausti jūsų vardo?
– Galėtumėt, – vėl veide atsirado gudri šypsenėlė, – Viktorija.
– O aš Matas ir man be galo malonu su jumis susipažinti, – nemelavau aš. – Tai kas šį gražų rytą tokią žavią būtybę atvedė į šį autobusą? – banaliai tęsiau.
– Nežinau... – jos gudri šypsena paryškėjo ir rodydama į netoliese sėdinčią senutę tarė: – Turėtum paklausti jos pats.

Aš nebegalėjau susilaikyti ir lengvai nusijuokiau tardamas:
– O ji dar ir neblogą humoro jausmą turi. Man tai patinka.

Dabar jau ji ėmėsi iniciatyvos ir uždavė savo klausimą:
– Ką pats veiki šiame autobuse, Matai?
– Aš esu perspektyvus studentas ir šiuo metu važiuoju į paskaitas, – ištariau kaip savim besididžiuojantis pirmokas.
– Ane? – lengvai nusistebėjo ji, – tiesą sakant aš taip pat neseniai baigiau studijas, o šiandien mano pirmoji darbo diena.

„Ji jau baigusi studijas“, – pagalvojau aš, o tai reiškia, kad ji šiek tiek vyresnė už mane, nors taip ir neatrodė. Staiga išgirdau frazę: „Kita stotelė – Karčiamos“. Aš pasukau galvą į šoną, o mano veide pradingo šypsena. Taip maloniai susibendravau su Vika, kad pamiršau apie cigarečių trūkumą. Būtinai reikia lipti sekančioje stotelėje, kad jų nusipirkčiau. Tad atsisukau į ją, šunelio žvilgsniu pažiūrėjau į jos gražias rudas akutes, kukliai nusišypsojau ir šoviau lemtingą šūvį:
– Viktorija, man labai labai patinka su jumis bendrauti, bet gyvenimas negailestingas. Jau sekančioje stotelėje turiu išlipti. Ar suteiksite man garbę ir padiktuosite savo telefono numerį? Taip nenoriu jūsų pamesti.

Ji vėl žaviai nusišypsojo ir tarė:
– Rašykis...

Iš džiaugsmo net širdis stipriau ėmė plakti. Greitai išsitraukiau savo „smartfouną“ ir suvedžiau jos diktuojamą numerį. Po to plačiai nusišypsojau it vaikas gavęs saldainį, įsikišau telefoną į kišenę ir dar kartą pažvelgiau į jos gražias rudas akis.

– Tu net netikrinsi ar numeris tikrai mano? – bandė ji mane paerzinti.
– Neee... – nerūpestingai atsakiau aš, – ...matau esate rimta panelė, todėl jumis pasitikiu.

Autobuso durys atsivėrė ir man jau reikėjo bėgti. Būdamas visai prie durų, dar kartelį atsisukau į ją norėdamas pasigrožėti savo pergale. Ji vėl nusišypsojo šilta šypsena. Aš išlipau, durys užsidarė ir autobusas pajudėjo toliau. Stovėjau ir žiūrėjau į ją pro autobuso langus tiek, kiek galėjau. Palydėjęs žvilgsniu autobusą, atsidusau ir patraukiau savo keliu prie artimiausio kiosko. Pasisveikinau su kasininke, paprašiau pakelio savo mėgstamų cigarečių, susimokėjau ir palinkėjęs jai geros dienos, patraukiau į kolegijos pusę.

Eidamas vis galvojau apie Viką ir tai, kaip man pasisekė. Užsirūkiau cigaretę, bet iš tikro nejutau jos skonio. Kaip koks kvailelis šypsojausi, skrajojau padebesiais ir žingsniavau vos ne džiazo ritmu. Žinoma, jos klausimas apie tai, kad netikrinu ar numeris tikras, šiek tiek mane neramina. Na, bet ar toks angelas galėtų taip įžūliai meluoti?

Nė pats nepastebėjau kaip peržengiau kolegijos slenkstį. Tie patys koridoriai, tie patys besišypsantys veidai, ta pati jaunatviška atmosfera. Pasisveikinau su keliais sutiktais savo grupiokais. Apsikeitėme linksmomis frazėmis ir drauge patraukėme auditorijos link. Mūsų jau laukė tvarkinga eile išdėstyti suolai. Aš įsitaisiau viename iš jų ir nutariau dar šiek tiek pasvajoti apie Viką. Kol buvau atsijungęs nuo šio pasaulio, linksmi studentai užpildė auditoriją. Visi pailsėję, įdegę ir pilni praėjusios vasaros įspūdžių.

– Kas per paskaita? – paklausė šalia sėdintis Gedas.
– Sorry, nepažiūrėjau, – atsakiau aš.
– Didžiųjų duomenų analizė, – pasakė už manęs sėdinti Justė.
– Nauja kažkokia, – pasakė Gedas, – įdomu kas per dėstytojas bus.

Kalbant apie dėstytoją, jau buvo laikas pradėti paskaitą ir auditorijos durys atsivėrė. Pro jas įžengė... Vika! Ją pamatęs net išsižiojau. Kas čia darosi?! Vienoje rankoje ji laikė savo rankinę, o kitoje – registravimo žurnalą. Ji pati buvo užsidėjusi akinukus, o plaukus susirišusi į uodegą, todėl atrodė dar griežčiau nei ta panelė autobuse. Vika drąsiai priėjo prie dėstytojo stalo, pasidėjo ant jo žurnalą, o rankinuką pasikabino ant kėdės atlošo. Tada pakėlė akis ir nužvelgė visą auditoriją. Nuvedusi žvilgsnį nuo vieno auditorijos krašto prie kito jau norėjo akis nuleisti, kai staiga ji pamatė kažką pažįstamo ir pakartotinai įsmeigė akis... į mane! Mūsų žvilgsniai susitiko. Tai buvo maksimaliai nejauki akimirka ir šį kartą aš buvau tiek sutrikęs, kad net nežinojau ką galvoti. Bet ji tik švelniai nusišypsojo ir ta nejaukumo siena sugriuvo. Viskas truko tik sekundę, bet ta sekundė praūžė kaip tikras jausmų uraganas.

Panelė dėstytoja, vis dar stovėdama, kairės rankos pirštų galais atsirėmė į savo stalą ir kreipėsi į auditoriją:
– Visiems labas rytas. Mano vardas Viktorija ir šį pusmetį aš jums dėstysiu didžiųjų duomenų analizę.

Tada ji paėmė registravimo žurnalą į rankas ir vėl kreipėsi į mus:
– Tik prieš tai norėčiau su jumis susipažinti. Aš skaitysiu jūsų vardus, o jūs atsiliepkite.

Kol ji tikrino mūsų lankomumą ir bandė vardus susieti su veidais, aš sėdėjau ranka parėmęs galvą ir galvojau: „Tai bent sutapimas. Nereali panelė pilna siurprizų“.

– Matas, – tarė Viktorija ir pažvelgė į tą auditorijos pusę, kurioje sėdėjau aš, bet tiesioginio žvilgsnio į mane nesmeigė, turbūt nenorėjo visai auditorijai išsiduoti, kad jau mane pažįsta. Aš pakėliau ranką ir ištariau trumpą "aš". Tada ji į mane pažvelgė vos akimirką trunkančiu žvilgsniu ir toliau šaltakraujiškai tęsė skaityti vardus iš registravimo žurnalo. "Ji būtų puiki aktorė", – pagalvojau aš ir nejučia šyptelėjau.

Tačiau, kad ir kaip maloniai prasidėjo rytas, paskaita vyko be jokių įsimintinų akimirkų. Aš labai tikėjausi iš jos kažkokių signalų, slaptų žvilgsnių ar bent vienos šypsenėlės, tačiau ji paskaitą vedė labai atsakingai ir susikaupusi, savo dėmesį po lygiai dalindama visai auditorijai. „O gal padėtis pasikeitė?“ – nejučia atėjo tokia mintis. Turbūt „mano akcijos nukrito“, kai ji sužinojo, kad esu jos studentas. Todėl ji apsimeta, kad nepažįsta manęs, o gal ir visai pamirš apie susitikimą autobuse. Tokios neramios mintys mane kankino visą likusį laiką, todėl nekantriai laukiau paskaitos pabaigos, kad išsiaiškinčiau tikrąją padėtį.

Paskaita pagaliau baigėsi. Mano grupiokai skubėjo susirinkti savo asmeninius daiktus ir pulti iš auditorijos. Tuo tarpu aš – atvirkščiai. Lėtaaai ruošiausi ir laukiau, kol visi išsinešdins, kad likčiau vienui vienas su savo dėstytoja. Mačiau, kad ji taip pat neskuba. Atsisėdusi prie stalo kažką rašė dienyne ir karts nuo karto pakeldavo akis, žvilgsniu ir šypsena palydėdama išeinančius studentus.

Kai auditorija tapo tuščia (išskyrus mane ir ją), priėjau prie jos stalo, nutaisiau juokingą miną ir tyliu balsu pasakiau:
– Nežinojau, kad tu dėstytojaaa!
O ji nusiėmė akinukus, nusišypsojo, taip pat nutaisė juokingą veido išraišką ir kopijuodama mano manierą atsakė:
– Nežinojau, kad tu mano studentaaas!
Tada ji atsisėdo tiesiai, surimtėjo ir žiūrėdama man į akis ištarė:
– Tu juk žinai ką tai reiškia ar ne?
Žinoma, aš supratau, ką ji turėjo omenyje, tačiau dar bandžiau gelbėti situaciją:
– Tai reiškia, kad mano būsima panelė, o galbūt net žmona, yra labai protinga moteris?

Ji nusijuokė, tačiau atsargiai, kad nepritrauktų papildomo dėmesio iš koridoriaus, nes durys vis dar buvo atviros. Tada vėl pabandė su manim kalbėtis rimtai:
– Geras bandymas, bet ne. Aš juk tavo dėstytoja, Matai. Jei staiga pradėčiau su tavim draugauti, rizikuočiau savo darbo vieta ir statusu. Mano karjera baigtųsi net neprasidėjusi. Taip kad ni ni! Jokių nesąmonių man, – prigrasė ji.

Jos žodžiai tarsi kažką nužudė mano viduje. Tiesiog fiziškai pajutau, kaip aptemo nuotaika. Kaip greitai saulėta šviesi diena pasidengė sunkiais lietaus debesimis. Ir lyg to nebūtų gana, ji dūrė man į širdį dar vieną frazę:
– Būk geras, ištrink mano telefono numerį.

Staiga mano viduje kažkas prabudo. KĄ?! Ištrinti numerį?! "Juk aš ne iš tų, kur pralaimi dar nenugalėti" – nuskambėjo mano galvoje kaip Mikutavičiaus dainoj. Todėl įžūliai prisėdau ant jos stalo, palinkau į jos pusę ir drąsiai pažvelgęs jai į akis išrėžiau:
– Žinai, aš greičiau ranką nusigraušiu, nei sutiksiu netekti tavo numerio.

Ji šiek tiek sutriko. Tada nusisuko nuo manęs, pažvelgė žemyn į stalą, užvertė žurnalą ir abejingai tarė:
– Daryk kaip nori, tau greičiausiai vis tiek prireiks ko nors paklausti studijų metu. Ji vėl užsidėjo savo akinukus ir vis dar nežiūrėdama į mane pridūrė:
– Bet skambink išskirtinai tik studijavimo klausimais.

Mačiau, kad jau viskas prarasta ir nors viltis miršta paskutinė, nusprendžiau jos nebekankinti, o ir man reikėjo persigrupuoti. Atsistojau nuo stalo, priėjęs prie suolo pasiėmiau paliktus savo sąsiuvinį ir rašiklį, atsisukau durų link ir nebežiūrėdamas į Vikos pusę patraukiau lauk. Nejaučiau jos žvilgsnio, turbūt ir ji nusprendė viską baigti tylėdama. Bet aš būčiau ne aš, jei dar kartelį kažko nepaklausčiau. Jau būdamas prie durų, atsisukau į ją ir vėl kreipiausi:
– Dėstytoja, o kaip jūs žiūrite į studentus, kurie vėluoja pristatyti savo darbus? Ji pažvelgė į mane ir šiek tiek prislopintu balsu atsakė:
– Manau, susitarsime...

Aš linktelėjau galvą, nusisukau ir tai buvo paskutinis kartas kai ją šiandien mačiau. Eidamas pagalvojau, kad prieš sekančią paskaitą būtų gerai parūkyti, kol dar laiko yra. Lipau laiptais kišenėje ieškodamas pakelio ir sutikau Justę:
– Kur taip užtrukai? – paklausė ji manęs. Nors viduje buvo velniškai liūdna, stengiausi neišduoti savo nuotaikos. Nusišypsojau ir apsimetęs šlangu išrėžiau:
– Kur kur... fainulka dėstytoją kabinau!
Justė nusijuokė ir ironišku balsu pradėjo klausinėti:
– Tą ledo karalienę? Na, ir kaip sekėsi?

Man taip keista, kad ji Viktoriją pavadino „ledo karaliene“. Ar ji tikrai atrodo tokia šalta? Na, paskutinė patirtis parodė, kad ji gali būti šalta ar bent jau meistriškai apsimesti tokia, tačiau bendraudamas su Viktorija jaučiu kažkokią šilumą. Ji rusena Vikos viduje, tyliai paslėpta nuo visų, bet ji yra. Ir taip galvoju tikrai ne dėl to, kad mano sąmonę skandina hormonų antplūdis. Bet, kol nepradėjau įtartinai tylėti, reikia atsakyti į Justės klausimą:
– Nelabai kaip sekėsi, – ištariau ir paryškinau savo nenuoširdžią šypseną.
– Na, o jei rimtai? Ko taip užtrukai? – nenustygo Justė.
– Klausiau, ar labai supyks, jei vėluosim pristatyti darbus.
– Matau, kad ruošiesi geriausiam, – nusijuokė Justė. Tada vėl paklausė:
– Ir ką ji atsakė?
– Sakė, kad susitarsim.
– Jo? – nustebo Justė ir pridūrė: – O ji man panaši į tokią, kuri be ceremonijų supila dvejetus.

Na, štai ir vėl tas požiūris. Jau pradedu manyti, kad Justė didesnė „ledo karalienė“ nei Vika. Abu lipome laiptais žemyn, bet apie Viką jau nebekalbėjome. Išėję į lauką, prisijungėme prie savo jau rūkančio būrelio draugų. Kol stovėjome lauke ant saulės apšviesto šaligatvio, cigarečių dūmus atiduodami vėjo valiai, Justė pasiūlė neoriginalią, bet populiarią idėją:
– Klausykit, chebra. Nesimatėm visą vasarą, gal varom vakare kur nors alaus?
Visi šią idėją sutiko palankiai pritardami ir linkčiodami... tik ne aš. „Ėch, Juste, Juste, kad tu žinotum kaip mano širdyje dabar tamsu“, – pagalvojau aš. Nusprendžiau atsisakyti ir pradėjau teisintis:
– Sorry, guys. Mano vakaras jau suplanuotas. Nepykit, gal kitą kartą, ką? Aišku, Justė nenorėjo taip lengvai manęs paleisti:
– Matai, visai nepanašu į tave. Negi negali atidėti tų savo reikalų?
Ėch, teks sužaisti su tėvų korta:
– Ne, atleisk. Jau pažadėjau savo tėvams.
Atrodo to ir užteko, nes Justė nebeuždavė jokio klausimo, tik pakinkavo galvą ir įsisiurbė į savo cigaretę.

Žinoma, prasiblaškyti būtų man į naudą. Juk galėjau išgerti su grupiokais ir bent trumpam pamiršti apie Viką, bet neee, kaip koks lūzeris pasirinkau vienatvę. Grįžęs namo, iš karto kritau į lovą ir žiūrėdamas į lubas galvojau apie JĄ. Prisiminiau kiekvieną mūsų pokalbio epizodą, nagrinėjau aplinkybes ir ieškojau paslėptų ženklų. Nė pats nepajutau, kaip iš lėto atslinko miegas. Užsnūdau nekeisdamas savo kūno padėties, o mintis pakeitė sapnai.

Kai pabudau, lauke jau buvo gilus vakaras, tačiau visiškai tamsu dar nebuvo. Mobiliojo telefono ekrane nepastebėjau jokių žinučių, o laikrodis rodė 20:43. Pagalvojau, kad reikėtų atsikelti, nusiprausti, pavalgyti ir gal dar pasėdėti prie kompo, bet kūnas buvo sunkus kaip betono luitas. Tingėjau kažką daryti, o mintyse vėl po truputį pradėjo suktis Vikos vardas. Taip norėjau išgirsti jos balsą dar kartelį. Staiga atėjo klausimas „o kodėl gi ne?“. Pajutau jėgų antplūdį, nuo lovos nukėliau kojas, atsisėdau ant krašto ir mobiliajame pradėjau ieškoti jos numerio. Paspaudžiau skambinti. Akimirksniu tapau žvalus, širdis pradėjo plakti smarkiau, o delnai prakaituoti. Po pirmo signalo atsikrenkščiau paruošdamas balsą pokalbiui. Po antro signalo nusiteikiau gerai nuotaikai ir paruošiau balso toną. Trečio signalo nebebuvo, nes išgirdau JOS balsą:
– Klausau.
– Sveiki, – ryžtingai pradėjau aš, – ar jūs patenkinta savo operatoriaus ryšio kokybe?
– Matai, čia tu? – pažino ji mane.
– Jėp! Vienintelis ir nepakartojamas. Ką veiki, panele dėstytoja?
– Matai, ar nesakiau tau, kad skambintum tik studijavimo klausimais?
– Tai aš ir skambinu studijavimo klausimais!
– Man įdomu kokiais... Juk šiandien tebuvo įvadinė paskaita. Dar gi nieko neuždaviau!
Ji bandė vaidinti susierzinusią, tačiau prastai sekėsi, nes balso tonas išdavė, kad ji neblogos nuotaikos, tad nusprendžiau toliau su ja pažaisti:
– Tu tai neuždavei, bet kiti dėstytojai jau spėjo!
– O tai kuo čia dėta aš? – paklausė Vika.
– Brangi dėstytoja, ar bent įsivaizduoji kaip sunku mokytis, kai visą laiką galvoju tik apie tave. Niekaip negaliu susikaupti.
– Matai, nejuokinga! Baik durniuoti!
Šį kartą pajutau tikrą susierzinimą. Mano širdis pradėjo plakti dar stipriau, o rankos drebėti. Nutariau įjungti nuoširdumo programą:
– Prašau nepyk, Viktorija, tik norėjau dar nors kartą išgirsti tavo balsą. Tegul ir piktą balsą, bet man tai padės šiek tiek nusiraminti.

Po mano žodžių sekė kelių sekundžių pauzė, po to išgirdau ją sakant:
– Aš nepykstu. Tiesą sakant... net džiaugiuosi, kad paskambinai. Savo naujame bute jaučiuosi gan vieniša.
– Tai gal tau palaikyti kompaniją?! – linksmai tariau aš.
– Neerzink manęs, – padariusi juokingą balsą greitai išrėžė ji, o po to pridūrė: – Bet tai tavim bus nelengva atsikratyti, ne?
– Turint omeny, kad dar pusę metų turėsi žiūrėti į mano žavų snukutį, tai tikrai ne! – nusijuokiau aš. O po to kalbinau toliau:
– Beje, maniau, kad tau šiandien buvo pirmoji darbo diena.
– Taip ir yra! – patvirtino Vika. O po to patikslino: – Na, neskaitant tų dienų, kai bendravau su kolegijos administracija, konsultavausi su kitais dėstytojais ir ruošiausi paskaitai, tai taip, šiandien pirmą kartą dėsčiau visai auditorijai. O ką?
– Na, tiesiog tu taip profesionaliai dirbai, tarsi būtum gimusi šiai profesijai.
– Ane? Džiugu girdėti, nes aš pati žiaaauriai jaudinausi. Vienu momentu net maniau, kad užkimsiu bešnekėdama.
– Tikrai? Iš šalies taip neatrodė. Viena studentė tave net „ledo karaliene“ pavadino, – išdaviau aš.
– Cha cha! Geeeras!
– Ir tu dėl to nepyksti?
– Aišku, kad ne! – jautėsi jos džiugus balsas. – Aš noriu, kad į mane studentai žiūrėtų rimtai.
Ragelyje vėl pasidarė tylu. Matėsi, kad ji pradės aptarinėti sunkią temą:
– Matai, atsiprašau dėl šiandienos, bet tikiuosi dabar supranti, kodėl negaliu atsakyti į tavo... kaip čia subtiliau pavadinus... signalus. Aš sunkiai atsidusau. Tenka plaukti pasroviui, o ką darysi:
– Taip, suprantu. Pažadu, kad nebekelsiu tau problemų, o kolegijoje niekas nesužinos, kad mes pažįstami, – tada vėl truputį pakeičiau balso taną į labiau komišką ir pridūriau: – grožėsiuosi tavim iš toli. Beje, man reikės tavo nuotraukos, nes namie noriu pasidaryti altorių deivei Viktorijai, kurią garbinsiu kiekvieną rytą prieš paskaitas ir kiekvieną naktį prieš miegą.
Vika nusijuokė:
– Tu beviltiškas!

Aš surimtėjau, nes norėjau užduoti dar vieną klausimą:
– Viktorija?
– M? – švelniai atsiliepė ji.
– Nors tu mane atstūmei, gal bent galim būti draugais?
– Draugais? – ištarė ji ir nutilo. Tylėjau ir aš laukdamas atsakymo. Praėjo gal kokios 4 sekundės, kol ji vėl pradėjo kalbėti.
– Turbūt gera turėti draugų... – pasakė ji. Ta frazė nuskambėjo taip liūdnai, kad suvirpino mano širdį iki pačių gelmių. Tuo tarpu protas buvo šokiruotas, negalėdamas patikėti tuo ką išgirdo. Ir nors jutau, kad tai skaudi tema, nutariau apie tai paklausti:
– Nori pasakyti, kad tu neturi draugų?
– Aš negalėjau... man... – užsikirto ji, – ...man neleido mama, – pagaliau pasakė ji.
Likau visai be žado. Kaip taip gali būti? Kas čia per nesąmonė?
– Mano mamos požiūriu, – tęsė ji, – draugai tik švaisto brangų laiką, o man tiek daug reikėjo išmokti.
Buvo tikrai liūdna jos klausyti. Todėl reikėjo gelbėti situaciją ir kažkaip paguosti ją:
– Viktorija, ar suteiksi man garbe ir tapsi mano drauge? – ištariau aš, – Prisiekiu tave ginti, globoti ir reikiamu momentu atnešti ledų. Ji lengvai nusijuokė, atsiduso ir ištarė:
– Taip.
Ir nors kalbėjome nematydami vienas kito, jutau, kad dabar ji šypsojosi, o mano širdyje palengvėjo. „Mano Vikute, jei bent taip užsitikrinsiu, kad dažniau būsiu šalia tavęs, tebūnie aš tau būsiu tik draugas“ – pagalvojau aš.

– Gerai, užtenka plepėti, man reikia mokytis, ką beje, reikia daryti ir tau, – pagaliau ištarė ji.
– Nežinojau, kad dėstytojai mokosi, – nusistebėjau aš.
– Jie mokosi dar daugiau už savo studentus, todėl jie ir yra dėstytojai, – patraukė ji mane per dantį.
– Viktorija, ar susitiksim rytoj autobuse?
– Nenoriu tavęs nuvilti, nors tai jau tapo įpročiu, bet ne. Šiandien jau pataisė mano mašiną, poryt į paskaitas važiuosiu su ja.
– Poryt?
– Rytoj neturiu paskaitų. Aš juk ne studentė, – vėl lengvai nusijuokė ji.
– Tai tada nekantriai lauksiu tavęs poryt, – nuoširdžiai pasakiau aš. Ir atsisveikinau: – Gero tau vakaro. Šiandien tikiuosi susapnuosiu tave.
Ji vėl nusijuokė ir atsakė:
– Sudie, mano mielas svajokli.

Padėjęs ragelį šypsojausi ir aš. Tai liūdna šypsena, kuria paprastai pasipuošiu menkos pergalės atvejais, guosdamas save mintimi, kad bent jau nepralaimėjau. Atsistojau nuo lovos, pasiėmiau pakelį cigarečių ir nužingsniavau į balkoną. Užsirūkiau, visu svoriu atsirėmiau į turėklą ir žvelgiau žemyn, klausydamas gatvės garsų.

Kitą rytą vėl sėdau į autobusą vežantį mane į paskaitas. Širdis suvirpėjo, kai išgirdau stotelės pavadinimą, kurioje tą rytą JI įžengė į mano gyvenimą. Tačiau šį kartą JOS nebuvo. Aš puikiai žinojau, kad Vikos nebus, bet dalelė manęs vistiek tikėjosi ją išvysti. Pagalvojau sau: „kaip lengvai eilinė stotelė ir pasivažinėjimas autobusu gali tapti ypatingais“. Žiūrėjau pro langą į pro šalį bėgančius vaizdus, o galvoje prasukinėjau epizodus iš mūsų pažinties dienos.

Kolegijoje vėl dairiausi tikėdamasis pamatyti JĄ. Bet ir vėl likau nusivylęs. Man taip jos trūksta. Kaip aš galėjau taip greitai ir taip stipriai prie jos prisirišti? Juk iki šiol to nebuvo su jokia panele. Kita vertus, Vika ir nėra eilinė panelė. Tiesą sakant, kažkaip net ir nesinori jos lyginti su kitomis, nes mano požiūriu, Vika buvo visai kito lygio mergina.

Sėdėdamas ir nuobodžiaudamas per paskaitą prisiminiau savo telefoną. Kadangi vis tiek negaliu susikaupti, bent jau parašysiu jai žinutę:
Aš: Labas:) Ką veiki?
Vika: Hey! Sėdžiu pasimatyme:)
Aš: KĄĄĄĄĄ?!!!!!!! Kaip tu taip galėjai mane išduoti? :(
Vika: Nesipaaaarink :D Tik erzinu tave :P Iš tikro esu banke, reikalus tvarkau.
Aš: Nežudyk manęs su tokiais bajeriais :D Gal norėtum šiandien susitikti?
Vika: Manai tai gera idėja? Juk rytoj paskaitos mums abiem, reikia ruoštis.
Aš: Ar ne pati sakei, kad nori turėti draugų? Bet pirma, tau reikia išmokti pačiai būti drauge :) Na gi, Vika, ilgai netruksim. Tik akies krašteliu į tave pažiūrėsiu ir galėsi eiti namo. O be to pati skundeisi, kad tau namie nuobodu :D
Vika: Tu mane Vika pavadinai? Jokios pagarbos savo dėstytojai :D
Aš: Būk gera, nekeisk temos :)
Vika: OK. O kada?
Aš: Gal po paskaitų? Jos baigsis 14val.
Vika: Gerai, paimsiu tave su savo mašina. Tik ne prie kolegijos aišku. Lauk manęs prie fontano.

Pasibaigus paskaitoms, net su vėjeliu susiruošiau bėgti. Greitai pagriebiau savo užrašus, rašiklį, atsisveikinau su grupiokais ir greitu žingsniu dingau iš kolegijos. Širdis stipriai plakė, bet šį kartą iš džiaugsmo, kad jau labai greitai pamatysiu JĄ. Tie suknisti šviesoforai dar bandė mane sulaikyti, bet nepaisydamas nei jų nei savo noro rūkyti, skubėjau tikslo link. Štai aš jau matau fontaną, tačiau šalia dar nebuvo jokios mašinos. Netoliese bėgiojo žaidžiantys vaikai, pro šalį praėjo susirūpinusi senutė, o aš vis dairiausi, vis dairiausi. Nėra. „Na, ką, palauksim“ – nusprendžiau aš. Stovėjau nusisukęs nuo fontano, nes jis man šiuo metu visai nerūpėjo. Mobilusis rodė 14:13. Išsitraukiau cigarečių pakelį ir jau norėjau jį atidaryti, kai netoliese sustojo naujas, blizgantis, juodas, sportinio tipo mersedesas. Pasižiūrėjau taip į jį, pakreipiau galvą ir pagalvoju: „gal ir neblogaaai būtų tokią turėti“.

Kol aš grožėjausi mašina, atsidarė priekinis keleivio pusės stiklas ir iš ten išgirdau:
– Matai!
Net pasimečiau. Pasilenkęs pasižiūrėjau, kas sėdi už vairo ir pamačiau Viką! Nieko sau! Tada nieko nelaukdamas įsikišau cigaretes atgal, atidariau dureles ir atsisėdau į automobilį šalia jos. Vika atrodė nuostabiai – pasipuošusi lengva šviesia vasariška suknele. Šį kartą ji buvo užsidėjusi akinius nuo saulės, tačiau per juos vistiek galėjau įžiūrėti jos akių kontūrus. Man taip džiugu buvo matyti ją, todėl su gera nuotaika pradėjau pokalbį, o pirmiausiai, žinoma, reikėjo kažką pasakyti apie jos mersą.
– Nemaniau, kad dėstytojai tiek uždirba, – pašaipiai ištariau aš.
Vika nusišypsojo ir meistriškai valdydama savo juodą žvėrį ištarė:
– Iš tikro nežinau kiek uždirba dėstytojai, juk dar negavau nė pirmos savo algos.
– Žinoma, tai ne mano reikalas, bet... – nedrąsiai lindau į jos gyvenimą, – tu kartais ne kokio mafijozo dukrelė? Na, žinai, naujas butas, nauja mašina... Vika skaniai nusijuokė ir paaiškino:
– Neee. Turiu daug pasiekusią mamytę verslininkę, tai ji ir lepina mane.
– Gerai turėti tokią mamytę, – su pavydu ištariau jai.
O ji tik liūdnai nusišypsojo ir paaiškino situaciją:
– Kažkada aš irgi taip maniau. Kai buvau maža, ji mane puošdavo, pirkdavo viską ko panorėdavau, lepindavo mane tenkindama įvairias mano užgaidas. Maniau, kad ji pati geriausia mama pasaulyje, kol neprasidėjo reikalavimai iš jos pusės. Nuo mažens man jau buvo samdomi įvairių sričių mokytojai. Būdama penkerių metų jau mokėjau skaityti ir buvau priversta lankyti muzikos pamokas. Nuo septynerių įsisavinau visas etikos normas ir jau galėjau kalbėti angliškai. Kai paaugau ir pradėjau geriau suprasti situaciją, pamačiau, kad esu mamai tik dar vienas atributas paryškinantis jos statusą visuomenėje. O kadangi atstovauju savo mamai, aš taip pat turiu atitikti jos iškeltas normas. Taip kad ne aš pati nusprendžiau vairuoti tokią mašiną. Galima sakyti, kad „geras“ gyvenimas turi dvi medalio puses.

Išgirdęs šią istoriją, nuleidau galvą ir nebežinojau ką atsakyti. Žinoma, kad Vikutė nusipelno viso, kas geriausia, bet gal ne tokia kaina! Ar kanarėlei rūpi, kad jos narvelis auksinis?

Vika pastebėjo, kad nutilau, todėl bandė pakeisti pokalbio temą:
– Na, o tu? Tu tikras studentas ar privilegijuotas?
– Kaip suprasti?
– Paprastai tikri studentai gyvena bendrabutyje dalindamiesi vienu kambariu su kitais likimo draugais.
– Turbūt, privilegijuotas tada, – nusijuokiau aš, – man tėvas padovanojo butą, apmokėjo mokslus ir visiškai mane išlaiko, tačiau mašinos nepirko, sakė, kad ant jos turiu užsidirbti pats.
– Nuskriaudė tave? – pašaipiai nusijuokė Vika.
– Tiesą sakant, aš nesiskundžiu. Mano vaikystė buvo lengva ir išpaikinta. Tėvai mane lepino, o aš tuo naudojausi. Bet tik nesenai pradėjau suprasti, koks nedėkingas buvau. Ir nors mokytis man nelabai sekasi, turiu pasistengti dėl jų – bent jau įgyti diplomą.

Mersas įsuko į aikštelę. Vika atrado laisvą vietą tarp kitų dviejų automobilių, paleido vairą ir paspaudė automatinio parkavimosi mygtuką. Mašina atbuline eiga elegantiškai įvažiavo į jai skirtą vietą. Kadangi mes atvažiavome į parką, supratau, kad ypatingų pramogų nebus, tiesiog pasivaikščiosim ir pabendrausim. Ji nusiėmė akinius, kuriuos greičiausiai dėvėdavo tik vairuodama, atsisegė diržą ir paragino mane lipti. Įjungusi signalizaciją, ji šypsodamasi galvos mostu pakvietė mane eiti kartu ir aš kaip ištikimas šunytis radau savo vietą šalia jos. Ėjome parko taku, kuris pro medžius vedė aplink vandens telkinį.

– Jei jau prakalbom apie tėvus, ką veikia tavieji? – paklausė Vika.
– Mano tėvukas – neurochirurgas, o mama – medicinos sesuo.
– Tarnybinis romanas? – šyptelėjo Vika.
– Tikrai taip. Romanas, kuris pasauliui padovanojo mane, – vėl nutaisiau besididžiuojančio savim pirmoko išraišką.
– Bet kaip matau, pats į mediciną nesi linkęs, – nusijuokė Vika.
– Turbūt obuolys nuo obels nuriedėjo toliau, nei visi tikėjosi, – nusišypsojęs pritariau aš.

Pakeliui sutikome ledų kioskelį. Ten stovėjo aparatas iš kurio buvo galima gauti purių ledų. Paprastai, tokius aparatus tenka matyti tik Palangoje, tad labai apsidžiaugiau, kad vieną aptikau ir čia. Gudriai nusišypsojau ir kreipiausi į Viką:

– Ledų nori?
– Ne, aš nemėgstu ledų, – susiraukė ji.
– O tu ragavusi purių ledų?
– Ne. O kuo jie ypatingi?
– Pamatysi! – šyptelėjau aš ir palikęs Viką, greitu žingsniu nuskubėjau prie ledų aparato. Ten dirbanti mergina su šypsena pasitiko mane. Aš užsakiau 2 porcijas ledų, sumokėjau, o aparatas suraitė dangiškai atrodantį desertą į vaflinius indelius. Grįžau pas Viką, padaviau jai vieną porciją ir laukiau reakcijos. Ji padėkojo ir atsargiai paragavo. Matėsi, kad jai patiko, nes jos akys išsiplėtė, o ji pati sukoncentravusi žvilgsnį į savo porciją iš karto puolė kąsti antrą – didelį kąsnį. Nežinau kaip ji taip sugebėjo, bet išsitepė savo nosį ir pati to nepastebėjo, nes suveikė „smegenis atšaldantis“ efektas. Vika juokingai susiraukė jausdama aštrų skausmą kaktos srityje ir tardama ilgą „mmm“. Aš puoliau žvengti ir daviau jai palaikyti savo ledų porciją. Ji nesuprato kas vyksta, o tuo tarpu aš išsitraukiau telefoną ir taikiausi nufotografuoti šį mielą vaizdelį. Kai Vika pamatė, kad ją fotografuoju, pasipriešinti nelabai galėjo, nes abi rankos buvo užimtos ledais, tai bent jau pabandė nusišypsoti, kad nuotrauka išeitų graži. Baigęs fotografuoti, paėmiau iš jos savo ledų porciją, o tada... parodžiau jai jos nuotrauką. Ji išsižiojo, greitai nusivalė nosį ir puolė atiminėti mano telefoną rėkaudama:
– Atiduok! Matai, ištrink! Užmušiu tave! Mataaai!

Telefoną ginti nebuvo lengva, nes visų pirma saugojau ledus ir negalėjau nustoti juoktis, o antra – Vika gan stipri panelė ir nesunkiai stumdė mane bandydama pasiekti į viršų iškeltą aparatą, bet kadangi buvau aukštesnis už ją, savo tikslo ji nepasiekė. Iš tolo ji turėjo atrodyti kaip maža mergaitė bandanti išgelbėti savo lėlę iš neklaužados berniuko rankų. Pamačiusi, kad nieko nepeš, ji apsiramino, papūtė apatinę lūpytę, padarė kitą juokingą veido išraišką (šį kartą įsižeidusios mažos mergaitės) ir ištarė:
– Nedraugausiu!

Kai pagaliau nustojom galinėtis, nusivaliau iš juoko ištryškusias ašaras. Vėl pažiūrėjau į savo įsižeidusią mergaitę. Ji primerkusi savo žavias akutes vaidino, kad piktai žiūri į mane ir ištarė:
– Jei įdėsi kur nors į feisbuką, rimtai nugalabysiu tave. Nebesulauksi mokslo metų pabaigos.
– Neee, būk rami, – ištariau aš. – Ši nuotrauka mano ir tik mano.
Ji patikėjo manim ir nusišypsojo miela šypsenėle. Grįžo ta miela panelė į kurią aš taip įsimy... staiga nutraukiau mintį savo galvoje. Negi taip gali būti? Gal tikrai aš ją myliu tik dar nedrįstu sau to pripažinti?

Mes lėtu žingsniu apėjome aplink vandens telkinį, besigrožėdami jame plaukiojančiomis gulbėmis. Na, tiksliau ji grožėjosi gulbėmis, o aš grožėjausi ja. Mėgavausi kiekviena akimirka praleista su ja. Jau žinojau, kad šie atsiminimai manyje išliks visą likusį gyvenimą.

Laikas prabėgo labai greitai. Takas baigėsi, o mes grįžome ten, kur pradėjome – prie Vikos merso. Ji pasisiūlė mane nuvežti iki pat namų. Atsisėdome į mašiną ir neužilgo jau judėjome miesto keliais. Daugiau nieko rimto nebekalbėjome, tik juokavome įvairiomis temomis. Tobulas vakaras su tobula mergaite ėjo į pabaigą. Pirštu parodžiau kur ji galėtų mane paleisti. Ji sustojo prie šaligatvio krašto. Patraukiau už durų rankenėlės, tačiau durų dar nepravėriau. Reikėjo atsisveikinti:
– Ačiū, Viktorija, už vakarą. Buvo labai smagu.
– Ir tau ačiū, man taip pat patiko.
– Gal kada pakartosim?
– Būtinai, – atsakė Vika ir nusišypsojo.
Reikėtų dar ją paerzint paskutinį kartą:
– Gal užeisi pas mane kavos?
– Kokios kavos? Eik mokytis, svajokli tu! – nusijuokė Vika.

Aš nusijuokiau ir pagalvojau: „buvo verta pabandyti“. Išlipau iš mašinos, prilaikydamas dureles pasilenkiau, kad dar kartelį galėčiau pažvelgti į ją ir pasakiau:
– Atia.
Ji pakartojo „atia“, ir dar rankute pamojavo. Tada uždariau mašinos duris ir patraukiau savo keliu. Mersas suūžė ir kaip juoda vikri pantera greitai dingo iš akių.

Bandžiau mokytis tą vakarą. Tikrai bandžiau. Bet taip nesisekė susikaupti, ypač kai negaliu atsižiūrėti į besišypsančios Vikos su ištepta nosimi nuotrauką. Mano telefonas jau visai baigia išsikrauti. Aš taip dažnai žiūrėjau į tą vaizdelį, kad net pati peržiūros programa pasiūlė nuotrauką padaryti kaip ekrano užsklandą. Žinoma, perspektyva labai viliojanti, tačiau jei tokią ekrano užsklandą pamatytų mano grupiokai, būtų šakės viskam.

Kitą dieną su nekantrumu laukiau paskutinės paskaitos, nes paskutinė paskaita – didžiųjų duomenų analizė. Kolegijos koridoriuje kelis kartus teko prasilenkti su Vika, mes tik apsikeisdavome šypsenomis, bet pabendrauti nedrįsom.

Pagaliau atėjo paskutinė šios dienos paskaita. Mano dėstytoja vėl dirbo rimtai ir susikaupusi. Karts nuo karto jos veidą papuošdavo šypsena nuo juokingų studentų pastabų, bet reakcija nebuvo perdėta ir ji savo „ledo karalienės“ titulą išsaugojo. Paskaita baigėsi ir aš vėl lėtai ruošiausi laukdamas, kol mano grupiokai išeis iš auditorijos, kad vėl galėčiau likti su JA. Ji pamačiusi, kad visi išskyrus mane jau išėjo, susidėjo rankas ant stalo, pasilenkė ir ant jų paguldė savo galvą. Ji atrodė pavargusi.

Aš lėtai priėjau prie jos ir atsargiai paklausiau:
– Kaip tu laikaisi?
Ji nepakeldama savo galvos ir vis dar užsimerkusi man atsakė:
– Sunki diena buvo. Jaučiuosi lyg visą dieną būčiau akmenis tąsiusi.
Aš apėjau jai iš nugaros, ištiesiau rankas ir užėjęs jai ant pečių ėmiau masažuoti. Nesitikėjusi tokio mano gesto ji atsisėdo tiesiai, persikreipė taip, kad galėtų mane matyti ir padariusi nemaloniai nustebusią veido miną, žemu balsu paklausė:
– Ką čia dabar darai?
Aš, tiesą sakant, pats išsigandau tokios reakcijos, bet rankų nuo jos neatitraukiau. Pabandžiau suvaidinti, lengvabūdišką nerūpestingumą:
– Ramiaaai. Leisk tau kaip nors padėti. Man tikrai gaila tave tokią matyti.
Tada ji nusisuko, atsisėdo savo kėdėje tiesiai, atpalaidavo pačius, nuleido galvą ir ištarė:
– Ai nesvarbu. Aš tokia pavargusi, kad net neturiu jėgų tau priešintis.
– Ir nereikia man priešintis, – tyliai pasakiau jai ir toliau masažavau. Abudu nutilome. Aš glamonėjau jos šiltą švelnią alyvų žiedais kvepiančią kaklo ir pečių odą. Tai suteikė didelį malonumą ne tik jai bet ir man. Jutau kaip ji atsipalaiduoja. Net truputį pakreipė savo galvą į šoną, kad galėčiau lengviau pasiekti labiau įtemptas vietas. Žiūrėjau į ją iš viršaus. Dieviška panelė, tobulais plaukais, tobulomis ausimis, tobulu kaklu, tobula oda. Žinoma, kad man buvo sunku atsilaikyti, todėl lėtai pasilenkiau ir švelniai pabučiavau jai į kaklą.

Ji atšoko į šoną, kaip nudeginta žarstekliu. Griebė nuo stalo registravimo žurnalą ir padariusi juokingą veido išraišką nesmarkiai trenkė tuo žurnalu man per galvą. Aš susigėdęs nusijuokiau, o ji vaidindama piktą apšaukė mane:
– Matai, tu rimtai durnas! O jei kas pamatys!?

Staiga ji surimtėjo ir net sakyčiau išsigando. Pamačiau, kad ji žiūri į auditorijos durų pusę. Aš taip pat ten pasukau galvą. Mano rankos ir kojos nutirpo. Tarpduryje stovėjo aukštosios matematikos profesorė. Ji pagyvenusi, tačiau labai gerbiama moteris. Pamačiusi, kad mes ją aptikome, ji pasimetė, teištarė „atsiprašau“ ir dingo iš auditorijos palikdamas mus abu vienus. Vika staigiai pašoko nuo kėdės, bet padariusi kelis žingsnius sustojo. Atsisuko į mane ir rimtu rimtu veidu pasakė man:
– Matai, ateik rytoj po paskaitų į parką, mums reiks rimtai pasišnekėti.
Tada ji nusisuko ir išėjo iš auditorijos. Ant stalo liko gulėti jos daiktai, o ant kėdės vis dar kabėjo rankinukas. Mačiau, kad situacija tikrai rimta. O Vikos veido išraiška man parodė, kad grįžusi ji nebenorės čia manęs matyti. Tad susirinkau savo užrašus ir tyliai pasišalinau iš tuščios auditorijos.


Palikau Matą auditorijoje ir puoliausi pro duris. Tikėjausi pavyti profesorę ir pabandyti su ja pasikalbėti. Kas dabar bus? Kodėl taip atsitiko? Kaip Matas galėjo taip savanaudiškai ir neatsakingai su manimi pasielgti? Aš praradau budrumą ir dabar galiu netekti savo pareigų. Sugrius mano gyvenimas, kurį taip stengiausi suvaldyti ir pastatyti iš pagrindų.

Mano žingsniai greitėjo, o gerklėje kaupėsi ašarų gniužulas, kuris trukdė kvėpuoti. Laimei, visos paskaitos baigėsi ir koridoriai buvo tušti, todėl niekas manęs tokios nematė. Neįsivaizdavau, kaip reikės kalbėti su profesore neapsipylusi ašaromis. O jei kabinete yra dar kiti dėstytojai ir jie pamatys mane tokią? Kaip man dabar išlipti iš viso šito?

Įpuoliau į kabinetą, kuris, mano laimei, buvo tuščias. Profesorė stovėjo viduryje patalpos ir klausiamai žvelgė į mane. Nieko nelaukusi bandžiau kažką pasakyti:
– Profesore aš... man... ar galiu su jumis pasikalbėti... ar...
Giliai kvėpavau, žodžiai strigo, tad nustojau kalbėti, nes jaučiau, kad jei pasakysiu dar bent vieną žodelį, tikrai apsiverksiu.

Tuo tarpu profesorė matė kaip jaučiuosi ir tuojau pat pradėjo kalbėti pati:
– Vaikeli, gal išgertum su manimi arbatos? Kiek žinau, paskaitos jau visiems pasibaigė. Čia, netoliese, yra šauni kavinukė, kurioje mėgstu lankytis, ten ir pabendrausime.
Nesitikėjau tokio jos pasiūlymo. Žinoma, kad turėjau su tuo sutikti:
– T-taip žinoma, – išlemenau aš ir pridūriau, – tik susirinksiu savo daiktus.

Apsisukau ir grįžau į auditoriją. Mato jau nebebuvo. Nežinau ką jam būčiau sakiusi, jei būčiau jį dar sutikusi. Šiuo metu mano viduje virė tiek daug jausmų: baimė, pyktis, nusivylimas, abejingumas. Nuo stalo paėmiau knygą, savo užrašus ir įsidėjau į savo rankinuką. Tada rankinuką pasikabinau ant dešiniojo peties, o kaire ranka paėmiau registravimo žurnalą. Bet visi šie veiksmai buvo atlikti apie tai negalvojant, nes galva buvo užimta kitomis mintimis. Apsisukau ir žengiau iš auditorijos.

Koridoriaus gale, prie išėjimo, profesorė jau laukė manęs. Ji buvo užsidėjusi plačiabrilę skrybėlę, pasiėmusi kuklų mažą rankinuką, o aplink kaklą apsivijusi peršviečiamą šalį. Tai buvo tikrai elegantiška dama. Tik ar ji bus sukalbama?

Įžengiau į kabinetą, norėdama padėti registravimo žurnalą. Kabinete jau sėdėjo administratorė, turbūt spėjo ateiti, kol pasiėmiau savo daiktus iš auditorijos. Padėjusi žurnalą pažvelgiau į ją ir pasidabinusi dirbtine šypsena ištariau:
– Viso gero.
– Viso gero, – pakartojo ji ir taip pat nusišypsojo.

Išėjau iš kabineto pasitikti savo likimo. Profesorė laukė manęs kukliai šypsodamasi. Ėjome kartu, tačiau kalbėjo tik ji. Kalbėjo visokius nereikšmingus dalykus: apie orą, apie gražų gyvenimą, apie gražiai sutvarkytas gatves. Tuo tarpu aš visą tą laiką masčiau, kaip man pradėti aptarinėti šią sunkią temą, kaip man reikės pasiteisinti dėl tokios padėties, kaip man ją įtikinti nepasakoti administracijai apie tai, ką matė.

Mes priėjome kavinukę, o prie jos lauke stovėjo tuzinas staliukų su skėčiais. Profesorė išsirinko dvivietį staliuką ir atsisėdo prie jo. Aš, žinoma, sekiau jos pavyzdžiu ir atsisėdau priešais ją. Neužilgo prie mūsų prisistatė padavėja:
– Ponia Elvyra, džiugu jus vėl matyti, – kreipėsi ji į profesorę su šypsena, – Jums kaip visada?
Na, dėl to, kad čia mėgstama profesorės kavinė, jau buvo galima neabejoti. Išgirdusi padavėjos klausimą, profesorė metė į mane trumpą žvilgsnį ir suprato, kad man šiuo metu tikrai ne maistas rūpi, tada kreipėsi į padavėją:
– Taip, kaip visada, tik šį kartą visko po 2.
– 2 arbatos ir 2 kremines bandeles? – pasitikslino padavėja.
– Taip, – patvirtino profesorė ir nusišypsojo miela šypsena. Padavėja linktelėjo ir nuskubėjo vykdyti užsakymo.

Profesorė pažvelgė į mane ir tarė:
– Reikia laikytis dietos, bet čia kepamos bandelės tokios dieviškos, kad tiesiog vertos nuodėmės.
Tada ji lengvai nusijuokė ir laukė mano reakcijos.

Tuo tarpu aš savyje kaupiau drąsą. Nelengva pradėti aptarinėti tokią temą, tačiau niekur jau nedingsi. Giliai atsidusau ir nuleidusi akis pradėjau:
– Gerbiamoji profesore, nežinau kaip jums pažvelgti į akis. Kaip jums pasiteisinti dėl to, ką matėte. Matas... tas studentas... tarp mūsų nieko nevyksta. Gal dabar jums taip neatrodo, bet... Aš tik noriu, kad jūs žinotumėt, kad tikrai rimtai žiūriu į savo pareigas ir nenoriu jų prarasti. Padarysiu viską, kad jas išsaugočiau...
– Vaikeli, – kreipėsi ji į mane maloniai šypsodamasi ir uždėjusi savo ranką ant manosios, – tik nemanyk, kad nuvertinu tave. Esi be galo gabi eruditė, talentinga ir ryžtinga jauna moteris. Ne daug kam pavyksta pasiekti tokių aukštumų būnant tavo amžiaus, bet... tu taip pat dar jauna ir naivi. Gyvenime padarysi daug klaidų, tačiau turi mokėti jas ne tik spręsti, bet ir atpažinti kuri iš jų tikrai yra klaida...

Profesorė nebaigė minties, nes atėjo padavėja ir atnešė mūsų užsakymą. Išdėliojusi puodelius ir lėkštutes ji nusišypsojo, palinkėjo gero apetito ir nuėjo priimti užsakymo iš kito staliuko. Man atsirado proga tęsti šią temą:
– Gerbiamoji profesore, nežinau ar turiu teisę to jūsų prašyti, bet ar galiu tikėtis jūsų diskretiškumo?
– Aš maniau, kad tu jau pati supratai, kad gali. Bet jei tau reikia tiesaus atsakymo, tai aš nieko nemačiau, nieko nežinau ir tikrai nežadu niekam griauti gyvenimo – šypsodamasi pasakė ji ir pridūrė: – beje, kadangi mes esame bendradarbės, kreipkis į mane tiesiog vardu.
– Labai jums dėkoju, prof... Elvyra, – pasimetusi tariau aš ir skubėjau užtikrinti, – nuo šiol aš griežtai laikysiuosi savo pareigų, nesileisiu į jokias avantiūras, nutrauksiu bet kokius santykius su tuo studentu ir... ir...
Nespėjau baigti sakinio, kaip mane pertraukė profesorė:
– Nejaugi? – nusistebėjo ji. – Viktorija, nuoširdžiai man atsakyk į vieną klausimą. Ar tau patinka tas jaunuolis?
Tiesą sakant, mane pribloškė tas klausimas, todėl ėmiau garsiai svarstyti:
– Kaip aš jums galiu atsakyti į šį klausimą, jei net pati jo sau nebuvau uždavusi? Na, su juo aš jaučiuosi savimi, jaučiu, kad galiu atsipalaiduoti ir jam atsiverti. Jis mane išblaško ir pralinksmina. Atrodo, kad jis mane dievina ir man tai patinka, bet... jis nuolat skrajoja padebesiais, manęs neklauso ir kartais atrodo, kad specialiai mane erzina...
– Viktorija, klausimas buvo paprastas. Neanalizuok, o tiesiog pasakyk tai, ką kužda tavo širdis. Taip ar ne?

Aš nutilau ir nuleidau žvilgsni. Pajutau kaip veidą išmuša raudonis. Jei profesorė sutiko man padaryti tokią didelę paslaugą, aš galiu atsidėkoti bent tuo, kad pasakysiu tiesą:
– Taip, jis man labai patinka.
Ištariau tai garsiai ir net pati suvirpėjau tai išgirdusi. Įtariu, kad mano veidas dar labiau įkaito, o pati pasijutau kaip maža mergaitė besiteisinanti prieš mamą.

Profesorė nusijuokė, o tada šypsodamasi tarė:
– Tada paklausyk senos, visko jau mačiusios moters patarimo. Jaunystė – tai galiojimo laiką turinti dovana. Nešvaistyk jos. Per gyvenimą tu pakeisi daugybę darbų ir net profesijų, o būdama mano amžiaus, kai kurių net nebeatsiminsi. Tačiau tikroji gyvenimo meilė aplanko tik vieną kartą ir tą kartą, tu visada nešiosiesi savo širdyje. Nepražiopsok tokios progos. Jis jaunas, tu jauna ir aš nematau nieko blogo jūsų santykiuose, tiesiog kitą kartą būkite atsargesni kolegijos teritorijoje. Tai pasakiusi ji vėl skaniai nusijuokė. Tuo tarpu aš klausiausi jos gražių žodžių ir jaučiau, kaip mano gerklėje vėl atsirado gniužulas, o akyse pradėjo kauptis ašaros. Tai pastebėjusi profesorė paėmė servetėlę ir padavė man. Aš nusivaliau akis ir nusišypsojau. Profesorė mėgavosi tokiu atviru bendravimu ir kadangi atmosfera palengvėjo, nutarė toliau paklausinėti mane:
– Bet atvirai sakant, kadangi esi labai rimta mergina, tikrai nemaniau, kad išsirinksi tokį jauną draugą. Galvojau, kad tau rūpės vyresni ir solidesni džentelmenai.
– Mano mama irgi to tikisi, – nusijuokiau aš, gniauždama rankoje servetėlę – bet kaip jūs sakėte, esu naivi, o be viso šito dar ir beviltiška romantikė. Vyresni ir ypač daug pasiekę vyrai, nebetiki gyvenimo stebuklu ir nebemato grožio paprastuose dalykuose. Jie neįdomūs realistai.

Tai išgirdusi profesorė net užsimerkusi nusijuokė. Turbūt puikiai suprato apie ką kalbu. Na, o aš. Aš pradėjau ramiai kvėpuoti. Pagaliau gurkštelėjau dieviškai skanios arbatos ir paragavau nuodėmės vertos bandelės, dėl kurios profesorė neklydo – labai skani. Mes porą valandų praleidome toje kavinukėje kalbėdami apie mane, apie profesorę, apie darbą ir tiesiog gyvenimą. Tikrai maniau, kad tą dieną atėjo pasaulio pabaiga, bet iš tikro įgijau sąjungininkę ir netgi draugę.


Sėdėjau parke ant suoliuko laukdamas JOS. Nervinausi taip, kad net rūkyti nenorėjau. Anksčiau taip pat jaudindavausi prieš susitikimą su JA, bet kitaip – iš džiaugsmo. Dabar gi – padėtis buvo priešinga. Bijojau netekti Vikos. Visą vakarą pykau ant savęs, kodėl taip pasielgiau su savo meile. Aš turėjau ją apsaugoti, bet pats ją pražudžiau. Kodėl aš galvoju tik apie save? Kaip aš galėjau būti toks kvailas? Norėjau jai vakare paskambinti, bet bijodamas atsakymo atidėjau viską iki jos paskirto laiko.

Kadangi buvau paskendęs savo mintyse ir žiūrėjau žemyn, nė nepastebėjau, kaip šalia manęs atsidūrė mano gražioji deivė. Pamatęs ją, aš pasimečiau ir staigiai atsistojau. O ji atvirkščiai – ramiai prisėdo ant suoliuko. Aš vėl nutūpiau atgal, šalia jos ir netardamas nė žodžio žvelgiau į ją. Žiūrėjau į jos veido reakciją ir stengiausi atspėti atsakymą dar net nepradėjus pokalbio. Bet pasakyti kažką reikėjo, tad kreipiausi į ją pirmas:
– Vika, tu man norėjai kažką pasakyti?
O ji tik pasižiūrėjo į mane savo nuoširdžiu mielu žvilgsniu, nusišypsojo ir atsakė trumputį:
– Ne-a.
Tada pažvelgė į tvenkinyje plaukiojančias gulbes, užsimerkė, giliai atsiduso ir prisiglaudė prie mano šono galvą padėdama ant peties.
– Aš tik norėjau pabūti su tavimi, – tyliai ištarė ji.

Nežinau kaip apibūdinti tą laimės jausmą, kuris sprogo mano viduje. Tas tyras jausmas nenusakomas žodžiais ir bet kokia pritaikyta sąvoka tam apibūdinti, atrodytų per menka. Bet žinau viena... žvelgiau į ją ir mačiau mergaitę. Mergaitę, kuria noriu rūpintis iki gyvenimo pabaigos, globoti ir ginti ją nuo visų pasaulio negandų. „Štai ji“, – pagalvojau aš, – „štai ji, sėdi šalia manęs – mano gyvenimo prasmė“.


←Grįžti į meniu